Ljusstakar, gustavianska, Blybergsporfyr

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, brännförgylld mässing, Blybergsporfyr från Elfdahls Porphyrverk, fyrkantig sockel med montering dekorerad med ciselerad dekor av repstav, pelare krönt av urnformad ljushållare med pärlstav, lösa manschetter, höjd 20 cm, obetydliga nagg

151

2020-06-10