Ljuskrona, rokoko

Ljuskrona, rokoko
Ljuskrona, rokoko
Ljuskrona, rokoko
Ljuskrona, rokoko
Ljuskrona, rokoko
Ljuskrona, rokoko
Ljuskrona, rokoko
Ljuskrona, rokoko
Ljuskrona, rokoko
Ljuskrona, rokoko
Ljuskrona, rokoko
Ljuskrona, rokoko

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, för sex ljus, brännförgylld stomme av mässing, behängd med kläppar, löv, margueriter, stavverk med pärlor, blåsta stamglas på hjärtstång, urnformade ljuspipor med droppbrickor, avslutande päronformat klot med slipade dekor, höjd 60, diameter 46 cm, nagg, kompletteringar

55

2020-06-10