Konsolbord, sengustavianskt, tillskrivet Thoman

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

ERNST PHILIP THOMAN (hovbildhuggare 1796-1818) tillskrivet, konsolbord, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, träskuren dekor, grönpatinerad och förgylld, slät frontsarg med central dekor av fleurong och akantus, främre benanfanger i form av klassicerande karyatidbyster med draperingar och hyende, avsmalnande pelare med naturalistiska fötter, avslutande sockel, höjd 82, 104 x 54 cm, skivan ej ursprungliga, enstaka dekorkomplettering, sockel med torrspricka

LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 182f, jämför närmast identiskt bord i hertig Karls lilla sängkammare på Rosersbergs slott, sidan 254, utdrag ur bouppteckningen efter Karl XIII 181

I Karl XIII:s bouppteckning från 1818, Hans Maj:t Konungens Säng Kammare, omnämns det närmast identiska konsolbord som fortfarande är befintligt på slottet, "1 Stort bord af Mahogony, uppburet af 2. bronzerade Cariathider, med hvit Marmor Skifva 60 Rdr"

Den tyskättade Ernst Philip Thoman (1760-1833) kom från en familj med stark tradition inom konsten, hans far Georg Gottlieb Thoman var bildhuggare och hans farfar var den tyske konstnären Ernst Philipp Thomann von Hagelstein. Som 14-åring började Thoman som lärling hos hovbildhuggaren Sjöberg i Stockholm och 1781-1790 praktiserade han hos slottsbildhuggaren Pehr Ljung. 1790 anställdes Thoman av hertig Fredrik Adolf för att utföra bildhuggeriarbeten på Tullgarns slott och 1796 utnämndes han till hovbildhuggare hos hertig Karl, en tjänst som han innehade fram till 1818.

63

2020-06-10