Konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, framtagen sannolik originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, grönpatinerade detaljer, sarg med kymation, pärlstav och dukatsnitt, fyrkantiga ben med överkragning, bandfläta, avsmalnande kannelerade ben med akantushölster, marmorerad fotplatta, skiva av carraramarmor, höjd 82, 95 x 46 cm, smärre skador och lagningar, senare skiva

108

2020-06-10