Konsolbord, sengustavianskt, av Jonas Frisk

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, sargornament i bly, förgyllt med matt och polerat guld samt mörkpatinerat, sargen med fleuronger och palmetter, vridna avsmalnande ben med à la greque, bladhölster och klot, sockel förgylld med bladguld och marmorerade sidor, skiva av scagliola, höjd 82, 116 x 47 cm, smärre nagg

LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff, sidan 123, jämför snarlika konsolbord av Frisk

40

2020-06-10