Kanopkärl, Sentid, Egypten

Kanopkärl, Sentid, Egypten
Kanopkärl, Sentid, Egypten
Kanopkärl, Sentid, Egypten
Kanopkärl, Sentid, Egypten
Kanopkärl, Sentid, Egypten
Kanopkärl, Sentid, Egypten
Kanopkärl, Sentid, Egypten
Kanopkärl, Sentid, Egypten
Kanopkärl, Sentid, Egypten
Kanopkärl, Sentid, Egypten

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

KANOPKÄRL med LOCK, Sentid ca 664-332 f.Kr. (26-30:e dynastin), Egypten, bandad kalcitalabaster, locket i form av Hapi (babianen) - en av Horus fyra söner, oviod form, kanopens höjd 19, diameter 16, lockets höjd 9, total höjd 25 cm, smärre nagg

PROVENIENS:
Enligt uppgift William Randolph Hearst (1863-1951), därefter auktion i London
Helge Lundgrens Antikhandel, Almlövsgatan 3, Stockholm
Genom köp på 1950-talet civilekonomen Torsten Jarnvalls samlingar (1928-2012), Bromma

Kanopkärlet är skulpterat av kalcitalabaster, det är en av de mest använda av de mjukare bergarterna som bröts i egypten och är ofta vackert bandad samt semitransparent. Den användes under hela den dynastiska tiden och även senare.

138

2020-06-10