Kanopkärl med lock, Sentid, Holtermanns samling

Klubbat för:

85000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

KANOPKÄRL med LOCK, Sentid ca 664-332 f.Kr. (26-30:e dynastin), Egypten, kalcitalabaster, nedåt avsmalnande form, rundad mynning, fronten med ristade hieroglyfer som syftar på Duamutef, locket föreställande Duamutef (schackalen) - en av Horus fyra söner, skulpterat trä och stuck, bemålad, märkt med inventarienummer H18, kanopens höjd 27, diameter 15, lockets höjd 19,5, total höjd 43 cm, skador, smärre lagningar och retuscher
Jämför kanopkärlslock i Medelhavsmuseets samlingar från Reinhold Holtermann collection, inventarienummer H17 (MME 1969:019) Imsety, inventarienummer H21 (MME 1969:020) Hapi, inventarienummer H26 (1969:025) Qebehsenuef

PROVENIENS:
Konstnären Reinhold Holtermann (1899-1960), Stockholm, inventarienummer H18
därefter i arv till nuvarande ägare

Samtliga egyptiska föremål har förvärvats av Reinhold Holtermann i Egypten på 1920-talet. Han var en stor samlare av egyptiska föremål och deltog även vid utgrävningar som amatöregyptolog. Vid Reinhold Holtermanns död donerades merparten av hans stora samling till Medelhavsmuseet, under namnet The Reinhold Holtermann Collection.

Kanoperna innehöll ursprungligen den mumifierades inälvor, där de olika kärlen var avsedda för just sitt organ. Bönen angiven på det enskilda kärlet är riktat till guden som ska beskydda den dödes inälvor. Kanoperna hade även en egen kista där de placerades i graven. Locken till kanoperna är skurna i trä med en ytbehandling i form av en kalkhaltig stuck, sannolikt målade med färger där ägg eller animaliskt lim var bindemedlet. Alltså tempera eller limfärg.

140

2020-06-10