Kanna, silver, 1600-tal

Kanna, silver, 1600-tal
Kanna, silver, 1600-tal
Kanna, silver, 1600-tal
Kanna, silver, 1600-tal
Kanna, silver, 1600-tal
Kanna, silver, 1600-tal
Kanna, silver, 1600-tal
Kanna, silver, 1600-tal
Kanna, silver, 1600-tal
Kanna, silver, 1600-tal
Kanna, silver, 1600-tal
Kanna, silver, 1600-tal
Kanna, silver, 1600-tal
Kanna, silver, 1600-tal

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

KANNA, sannolikt Tyskland 1600-talets mitt, rund, bukig, välvd fot med drivna bucklor, driven och punsad dekor av bladverk och fåglar, volutsvängd hänkel, välvt lock med graverad dekor, lockknopp och tumgrepp i form av sjöjungfru, förgylld, lockets insida med plakett med gravyr föreställande tre krönta lejon, initialer IL Fe: Pa samt årtal 1662, höjd 19 cm, vikt 581 g, slitage, smärre skador och lagningar

231

2020-06-10