Julia Beck, Trädgårdsexteriör från ett kapell

Klubbat för:

11500 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

JULIA BECK
1853-1935
Trädgårdsexteriör från ett kapell
Signerad och daterad Julia Beck Mai 1915. Akvarell på papper, rundad överdel, svarta ramlinjer, 70,5 x 33,5 cm, bildyta 52 x 23,5 cm.
Med dedikation: "Souvenir de l´Artiste mois de Marie 1915" (maj månad är jungfru Marias månad)

PROVENIENS
Fransk privatsamling till 2019

Genom sin far, Frantz Beck, bördig från Tyskland, uppfostrades Julia Beck som katolik. Hon växte upp på Norra Smedjegatan 36 i Stockholm. På samma gata, nr. 24, låg katolska kyrkan, S:ta Eugenia kyrkan, omskriven av August Strindberg i "Dikter på vers och prosa", från 1883:

"Vid norra Smedjegatan
Emellan dunkla hotell,
Däri ligger så märkt och ensamt
Katolikerns kapell."

I Paris inledde Julia Beck en livslång vänskap med Nathan Söderblom (1866-1931), pastor i svenska församlingen i Paris 1894-1901 och dennes hustru Anna. År 1889 hade Julia Beck bosatt sig i Vaucresson, Seine-et-Oise, en liten stad belägen mellan Versailles och Paris omgiven av skogs- och parkområden, där hon kom att bo fram till sin död 1935. Det var där många av hennes kända målningar med näckrosmotiv tillkom. Första tisdagen i varje månad tog hon 7-tåget från Vaucresson in till Paris för att bevista högmässan i l´Eglise Sainte-Philippe-de-Roule på Rue Faubourg Saint-Honoré.

Julia Beck har avbildat ett flertal franska katedraler och kyrkor, exteriört såväl som interiört, flera på beställning, de flesta utförda under 1:a världskriget. Med åldern kom religionen att ta allt större plats i Julia Becks liv (K. Wennberg, Den troende Julia Beck, 2017), vilket inte minst hennes brevväxling vittnar om (K. Wennberg, "Brev från Julia Beck", 2014).

298

2020-06-10