Joseph Windmills Golvur

Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur
Joseph Windmills Golvur

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

Windmills Joseph, Golvur, omkring 1700, signerad Windmills London (verksam 1671-1723), urverk med helslag, sifferring i vitmetall, sekundvisare och datum, fodral fanerat med valnöt, lönn mfl. trädslag, front nästan helt täckande med intarsia av blommor och växtornamentik, kortsidor med inläggningar i fält och friser, blindträ av ek, huv med uppsvängt profilerat krön med dekorkulor, dörr med pilastrar, medföljer pendel, två lod och tre nycklar, höjd 234 cm, Smärre skador och lagningar, torrsprickor, spår av kulfötter, SAV garanterar ej fuktionen

46

2020-06-10