Joseph Magnus Stäck, Tivoli

Joseph Magnus Stäck, Tivoli
Joseph Magnus Stäck, Tivoli
Joseph Magnus Stäck, Tivoli
Joseph Magnus Stäck, Tivoli
Joseph Magnus Stäck, Tivoli
Joseph Magnus Stäck, Tivoli
Joseph Magnus Stäck, Tivoli
Joseph Magnus Stäck, Tivoli
Joseph Magnus Stäck, Tivoli
Joseph Magnus Stäck, Tivoli
Joseph Magnus Stäck, Tivoli
Joseph Magnus Stäck, Tivoli

Klubbat för:

6000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

JOSEPH MAGNUS STÄCK
1812-1868
Motiv från Tivoli
Signerad Stäck Tivoli. Olja på papper fäst på duk, 42 x 28 cm.

PROVENIENS
Italiensk privatsamling till 2019

Utförd plein air under konstnärens vistelse i Italien 1843-46. Stäck besökte troligtvis Tivoli vid flera tillfällen. Han gjorde definitivt ett uppehåll där 1844 under sin resa till Neapel och Syd-Italien (oljestudie daterad detta år i Nationalmuseum NM1923).

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

323

2020-06-10