Johan Henrik Scheffel, Porträtt, ett par

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

JOHAN HENRIK SCHEFFEL
hans ateljé, 1700-tal
Porträtt av president Johan Julius Vult von Steijern (1695-1767) bärandets nordstjärnans stora ordenstecken och hans maka Beata, née Piper (1699-1752), iklädd djupblå klänning och röd sjal - midjebilder (2)
Olja på duk, ett par, 80 x 64 cm vardera
Originalramar i rokoko

Statens porträttarkiv (SPA) 1925:1795

PROVENIENS
Redaktör Fredrik Vult von Steijern (1851-1919) och hans maka Gerda (1862-1929), Villa Steijern, Saltsjöbaden
därefter genom arv fram till nuvarande ägare

LITTERATUR
Albin Roosval: Svenska Hem i Ord och Bilder, andra årgången, Stockholm 1914, omnämnda sidan 259 och avbildade i interiör (salongen) sidan 258.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

327

2020-06-10