Jenny Nyström, Pianolektionen

Jenny Nyström, Pianolektionen
Jenny Nyström, Pianolektionen
Jenny Nyström, Pianolektionen
Jenny Nyström, Pianolektionen
Jenny Nyström, Pianolektionen
Jenny Nyström, Pianolektionen

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

JENNY NYSTRÖM
1854-1946
Pianolektionen
Signerad Jenny Nyström. Gouache på papper, 18 x 27 cm
Bokomslag till "Lek och Allvar. Sångbok för barn" från 1924
På baksidan blyertsteckning med samma motiv

LITTERATUR
Stig Lindholm: Jenny Nyströms samlade verk - Med penseln som trollspö, del 1, Stockholm 2004, numrerad 188B., avbildad sid 121

295

2020-06-10