Hugo Birger, Sevilla

Hugo Birger, Sevilla
Hugo Birger, Sevilla
Hugo Birger, Sevilla
Hugo Birger, Sevilla
Hugo Birger, Sevilla
Hugo Birger, Sevilla
Hugo Birger, Sevilla
Hugo Birger, Sevilla
Hugo Birger, Sevilla
Hugo Birger, Sevilla
Hugo Birger, Sevilla
Hugo Birger, Sevilla
Hugo Birger, Sevilla
Hugo Birger, Sevilla

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

HUGO BIRGER
1854-1887
Sevilla - Parkmotiv från Spanien
Signerad med dedikation: "à son Excell. H. Åkerman souvenir affectueux de Hugo Birger". Olja på duk, 50 x 65,5 cm. Sannolikt utförd år 1882.

Dedikationen avser diplomaten Henrik Åkerman (1840-1905), vilken år 1877 utnämndes till svensk/norsk ministerresident i Madrid samt 1882 erhöll rang av ministre plénipotentiaire. Han blev envoyé 1884 i Wien, 1890 i London och 1899 i Paris. Åkerman var gift med grevinnan Louise Liljencrantz.

Målningen skildrar parken "Jardines de las Delicias de Arjona" i Andalusiens huvudstad Sevilla. Det är en varm sommardag och konstnärens unga andalusiska hustru Matilde sitter för en stunds avkoppling på den upphöjda kvadratiska terrassen vid namn "Salón Alto". Hon flankeras av två bländvita skulpturer i marmor, terrassen omges av de fyra gudarna ur den romerska mytologin, Mars, Juno, Mercurius och Apollo. De magnifika piedestalerna i marmor är utförda av den portugisiske skulptören Cayetano de Acosta på 1700-talet.

Bilden domineras av parkens lummiga grönska, där man kan kan känna doften av blommande moriska apelsinträd, grapefruktträd (pomelo), zedrakträd (melia azedarach), palmer från Senegal (phoenix reclinata), välansade buxbom häckar och myrten buskar (Myrtus communis) samt eukalyptosträd. Parken är en populär plats för sevillanarna att fly sommarmånadernas hetta och i skuggan av träden njuta av en stunds avkoppling och meditation. Hugo Birger har lämnat platsen bredvid sin älskade unga hustru för att ställa sig vid staffliet och måla av denna idylliska stund. Med sin friska uppfattning och utsökta valörmåleri blir Hugo Birger här den livsbejakande romantiserande friluftsmålaren personifierad.

Hela målningen badar i ett spektakulärt ljus och man känner den dallrande sevillanska sommarhettan.

HUGO BIRGER -
"Hugo Birger. var en solskensnatur, en sorglös artistvagabond och målade livets glada utsida. Han målade samvetsgrant och med kärlek till arbetet". Med dessa ord sökte kritikern Georg Nordensvan fånga det väsentliga i konstnärens arbeten: vitaliteten, det lätta handlaget och de färgstarka motiven.

Konstnären föddes som Hugo Birger Peterson 1854 i Stockholm, som son till litografen Sven August Peterson. Tidigt upptäcktes hans konstnärliga anlag och han blev antagen vid Konstakademien 1871. Hans studier drog dock ut på tiden eftersom han led av sjukdom samt att han var tvungen att arbeta vid sidan om studierna. Vid akademien fann han dock snabbt vänner med sin älskvärdhet. Bland de närmaste vännerna fanns Carl Larsson och Carl Skånberg.

Under vintern och våren 1881-1882 befann sig Hugo Birger på resa i Spanien. Han hade länge fantiserat om att resa i Spanien, via äldre målares skildringar, däribland Fortuny, hade han inspirerats och byggt upp en romantiserande bild av landet där solen, värmen, färgerna och det glada livet frodade. Väl framme i Sevilla möttes han av Ernst Josephson och den norske målaren Christian Skredsvik. Här skulle de tillsammans i ren eufori uppleva det andalusiska nöjeslivet i form av tjurfäktningar och operaföreställningar som avlöste varandra. Festglädjen kulminerade med La Feria, den Heliga veckan, i april. Hugo Birger förälskade sig i den spanska miljön, här befann han sig mitt i ett målarparadis och överallt fann han inspirerande motiv som triggade hans sinne.

Efter Sevilla fortsatte resekamraterna till Granada. Här förälskade sig Birger i hotellägarens dotter Matilde Gadéa och de gifte sig redan i november 1882. Endast ett par år därefter skall sagan nå sitt tragiska slut - han avlider blott trettiotre år ung 1887. Kort efter att vännen Carl Larsson nåtts av meddelandet om Hugo Birgers bortgång skrev han så i ett brev:

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

312

2020-06-10