Hanna Pauli, Sommarbad

Hanna Pauli, Sommarbad
Hanna Pauli, Sommarbad
Hanna Pauli, Sommarbad
Hanna Pauli, Sommarbad
Hanna Pauli, Sommarbad
Hanna Pauli, Sommarbad
Hanna Pauli, Sommarbad
Hanna Pauli, Sommarbad
Hanna Pauli, Sommarbad
Hanna Pauli, Sommarbad

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

HANNA PAULI
1864-1940
Sommarbad
Signerad Hanna Pauli. Akvarell på papper, 52 x 38 cm.

Tillsammans med sin make intog Hanna Hirsch Pauli en central plats i det svenska konstlivet, alltifrån det moderna genombrottet på 1880-talet med dess opponentrörelse och en bra bit in på 1900-talet. Redan som tolvårig började Hanna Hirsch, att studera vid August Malmströms konstskola för kvinnor och hon fortsatte vidare på Tekniska skolan (nuvarande Konstfack).1881 antogs hon vid Konstakademien i Stockholm och redan 1885 vann Hanna andra priset, den så kallade hertigliga medaljen, för sitt stora grupporträtt Vid lampan. Samma år reste hon ned till Paris och fortsatte sin utbildning vid Adadémie Colarossi i nära två år. På hösten 1887 gifte hon sig med konstnären Georg Pauli och hemmet blev en samlingsplats för många av tidens viktiga kulturpersonligheter.

Konstnärsparet tillbringade många av somrarna på Särö, beläget på västkusten.

286

2020-06-10