Gustaf Ankarcrona, Postkusk, Berlin

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

GUSTAF ANKARCRONA
1869-1933
Postkusk, Berlin
Signerad G. Ankarcrona Berlin. Olja på duk, 49 x 35 cm.
Utförd 1886-1888

"Enligt min uppfattning ligger det stoffet till något högst ovanligt i konstnärsväg hos honom och jag har också tillskrivit fadern och anmodat honom om att utan dröjsmål låta ynglingen börja sina konststudier."

Orden är konstnären Georg von Rosens, uttalade 1885, och de gällde den unge och lovande Gustaf Ankarcrona. Studierna började också, men till skillnad från de flesta unga svenskar på åttiotalet skedde detta inte i Frankrike utan i Tyskland, där han mellan 1886-1888 studerade vid Akademie der Künste i Berlin. När han så småningom skulle lämna Berlin råddes han, även denna gång av von Rosen, att absolut inte välja Paris, det var alldeles för farligt, dessutom var det oklokt att tillägna sig den "bedårande franska tekniken". Rådet följdes även denna gång och Ankarcrona for till München.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

313

2020-06-10