Godfrey Kneller, hans efterföljare Porträtt av dam

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

20 000-30 000 SEK

SIR GODFREY KNELLER
hans efterföljare
Porträtt av dam
Olja på duk, 122 x 101 cm

PROVENIENS
Porträttet är inköpt på Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion 17-18 maj 1951, nr 667 "Oljemålning, antik, 1700-tal: Damporträtt, 122 x 98 cm".

Enligt muntlig tradition föreställande Sarah Duchess of Marlborough

373

2020-06-10