Georg von Rosen, Vägen genom skogen

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

GEORG VON ROSEN
1843-1923
Vägen genom skogen, gryning eller skymning
Signerad G Rosen. Akvarell på pannå av papp, 28 x 19 cm
Originalram

Utförd i Tyskland, antingen 1861 när von Rosen studerade i Leipzig för akvarellmålaren Carl Werner eller 1871 när von Rosen besökte München.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

310

2020-06-10