Fragment av romerskt huvud

Fragment av romerskt huvud
Fragment av romerskt huvud
Fragment av romerskt huvud
Fragment av romerskt huvud
Fragment av romerskt huvud
Fragment av romerskt huvud
Fragment av romerskt huvud
Fragment av romerskt huvud

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

SKULPTUR, Romerska kejsardömet 31 f.Kr-395 e.Kr., fragment av barnhuvud, marmor, huvud i naturlig storlek med knubbigt ansikte och kinder, kortklipps hår, ögonen med svagt markerade ögonlock, markerade pupiller, monterad på svartlackerat ställ, höjd 12 cm, inklusive ställ 16,5 cm, slitage, nagg

Medföljer certifikat med datering omkring 240-250 e.Kr. från Dr. Bernhard I. Muller, Ostracon Gallery, Schweitz, daterat 11.10.2018 samt utdrag från Art Loss Register database, ref: S00070473, daterat 21 februari 2013

PROVENIENS:
Privat samling, Montréal, Kanada
Dr. Bernhard I. Muller, Ostracon Gallery, Thalwil, Schweiz
Maurizio Candiani, San Mauro Torinese, Italien

144

2020-06-10