Ett par väggfält med figurscener målade på läder

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

VÄGGFÄLT, ett par, 1700-tal, bemålat och mönsterpressat läder, figurscener och dekor à la Bérain, 90 x 60 cm, senare monterade på pannå, vardera 100 x 65 cm
Jämför motiven med Jean Bérains gravure aux grotesques.

PROVENIENS:
Inköpta i antikhandel i Gamla stan, Stockholm

LITTERATUR:
Birgitta von Haslingen, Tessinska Palatset under 300 år, Stockholm 2002,
jämför motiv med Jean Berains förlagor till takmålningen i paradvåningens sängkammare i Tessinska palatset i Stockholm, sidan 143 och väggfältet i paradsängkammaren sidorna 139 och 145.

Jämför delar av väggfältens motiv med Jean Berain I's förslag/skiss till broderad invändig ryggklädsel för Karl XI:s ceremonikaross i Nationalmuseum, Stockholm (inventarienummer NMH THC 925)

127

2020-06-10