Duchesse brisseé, Louis XVI, av François Canot

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

FRANÇOIS CANOT (möbelsnickare verksam i Lyon, 1721-1786), duchesse brisée, Louis XVI, Frankrike, signerad F*CANOT*A*LYON, bonad och träskuren valnöt, uppsvängd rygg med blomsterkvistar, volutformade armlän, rosettanfanger, kannelerade avsmalnande ben, total längd 216 cm, renoverad, kompletterad, smärre skador

52

2020-06-10