Didrik von Essen, Fjällandskap med samer

Klubbat för:

5000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

DIDRIK VON ESSEN
1856-1922
Fjällandskap med samer vid kåta
Signerad D. v. Essen. Olja på duk, 41,5 x 58,5 cm.

Didrik von Essen föddes 1856 i Månsbyn, Nederkalix socken, Norrbottens län. Han var son till stadsfiskalen i Haparanda, August Hjalmar von Essen och hans hustru Elisabeth Bäckström. Efter några års studier vid Haparanda elementarläroverk kom Didrik som 16-åring i lära hos konstnären E. G. Wik i Umeå. Därefter utbildade han sig till landskapsmålare vid Konstakademien 1877-78 under Per Daniel Holms ledning. 1878 blev han avstängd från Akademien på grund av försumlighet. Troligen berodde denna försumlighet på hans mycket skrala ekonomi, vilken bland annat medförde att han bodde på Akademiens vind. Didrik von Essen var en av opponenterna 1885 och tillhörde Konstnärsförbundet 1886-96. Hans landskap fick beröm för sin naturuppfattning och välskolade teknik.

De flesta av hans verk från den tidigare perioden 1878-95 har motiv från Lapplands fjäll- och sjötrakter, till exempel "Torne träsk och omgivande fjäll" (Örebro museum). Från 1895 till sin död var Didrik von Essen huvudsakligen bosatt i Linköping, där han kom att bli en framstående fotograf. Han fick eftermälet att ha varit en originell, ideellt anlagd personlighet. De sista åren levde Didrik von Essen i armod och han avled på Linköpings fattigvårdsstuga 1922.

"De motgångar, som mötte honom i rikt mått, bar han med stoiskt tålamod. Ett varmt hjärta doldes bakom enstöringens något kärva yta."

Didrik von Essen är representerad på Nationalmuseum, Norrköpings konstmuseum och Örebro museum. Hans fotosamling finns på Östergötlands länsmuseum.

316

2020-06-10