Constantin Rosenthal, porträtt av Omar Pascha

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

CONSTANTIN DANIEL ROSENTHAL (Ungern 1820-1851): Porträtt föreställande den osmanska fältherren Omar Pascha (1806-1871), signerad C. Rosenthal 1848, olja på duk fäst på pannå, oval 23,5 x 18 cm, smärre retusch

Omar Pasha, född 24 november 1806 i Plaski på österrikiskt område, död 18 april 1871 i Konstantinopel, var en osmansk fältherre av kroatiskt eller serbiskt härkomst.

160

2020-06-10