Carl Ludwig Hackert, Sibyllatemplet i Tivoli

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

CARL LUDWIG HACKERT
Prenzlau, Tyskland 1740-1796 Morges, Schweiz
Sibyllatemplet i Tivoli utanför Rom, Italien, 1776
Signerad och daterad "à Tivoli le Temple de la Sibille Carl Hackert f. 1776". Gouache på papper, 29,5 x 40 cm

PROVENIENS
Bokförläggare Johan Hansson, kallad "Kultur-Johan" (1879-1973), grundare av bokförlaget Natur & Kultur,
vidare i arv till nuvarande ägare

365

2020-06-10