Carl Abraham Rothstén, Stockholms inlopp

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

CARL ABRAHAM ROTHSTÉN
1826-1877
Stockholms inlopp från Mälarsidan
Signerad CAR. Olja på duk, 65 x 45 cm.
I samtida förgylld och ornamenterad ram.

Stockholmaren Carl Abraham Rothstén var under ett flertal år hantverksmålare men övergick så småningom till konstnärsyrket och utbildade sig vid Konstakademien i huvudstaden. Han ägnade sig nästan uteslutande åt landskapsmåleri, oftast med motiv från Stockholm och dess omgivningar.

Under 1800-talets andra hälft genomgick Stockholm sin egen utveckling till storstad. Man sprängde hål i malmarna, skärgårdsberg klövs, träskområden som Ladugårdslandet, nuvarande Östermalm, dränerades och bebyggdes med präktiga stenhus och gator drogs fram genom en i stort sett orörd natur. Staden genomgick förvisso sin växtvärk, men över all kritik och över alla tårar som göts över en förlorad skönhet, kunde man också förnimma en ljus ton av framtidsoptimism.

I sommarmorgonens milda luft och under en himmel beströdd med lätta sommarmoln utbreder sig staden i all sin härlighet, som det förlovade landet. Målningen visar en idyllisk vy över Riddarfjärden och Stockholm omkring år 1850. Till vänster syns Kungsholms kyrka, längst till höger Katarina kyrka och i mitten Stockhoms slott.

I Carl Abraham Rothsténs oeuvre av stockholmsmålningar finner vi också motiv från torg och hamnar eller från stadens omgivningar där Stockholms läge mellan berg och vatten särskilt betonas. Från vilket håll konstnären än ville måla utsikten över staden fanns alltid en upphöjd plats, kanske Fåfängan, Kungsklippan eller Långholmen, som gav en förnämlig utsiktspunkt.

325

2020-06-10