Byst föreställande Napoleon

Byst föreställande Napoleon
Byst föreställande Napoleon
Byst föreställande Napoleon
Byst föreställande Napoleon
Byst föreställande Napoleon
Byst föreställande Napoleon
Byst föreställande Napoleon
Byst föreställande Napoleon

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

NAPOLEON MEMORABILIA, 1800-talets första hälft, byst föreställande kejsar Napoleon Bonaparte (1769-1821), skulpterad carraramarmor, runt postament, höjd 36 cm, postament och vänstra örat med lagningar

LITTERATUR:
Härskarkonst, Nationalmuseum, Stockholm 2010, sidan 289, jämför byst utförd 1813 i privat samling

132

2020-06-10