Byrå, stockholmsarbete i tidig rokoko

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

75 000-100 000 SEK

BYRÅ, högklassigt stockholmsarbete i tidig rokoko av slottsverkstadskvalitet, Olof Martins art, fanerad med valnöt, brännförgyllda beslag av brons, lätt svängd form, markerade hörnstolpar med parkettläggning, kraftiga hörn- och fotbeslag i form av rocailler och växtornamentik, lådförstycken med friser och fält med romber, övre lådor med fack, nyckelskyltar och draghandtag med ymnig dekor av akantus, kartuscher och rocailler, facklister med mässingsskodda kälningar, sidostycken med romber och bärhandtag, delvis tandhyvlat blindträ, skiva av kolmårdsmarmor, nyckel medföljer, höjd 80, 140 x 64 cm, ställvisa lagningar, lambrekängbeslaget ej ursprungligt, skivan 1800-tal

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 260ff, jämför byråar utförd av Olof Martin

57

2020-06-10