Byrå, rokoko, av Lorentz Nordin

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-125 000 SEK

LORENTZ NORDIN (hovschatullmakare i Stockholm 1743, ämbetsmästare 1752-1773), byrå, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, signerad på etikett I:NORDIN, fanerad amarant och jakaranda, bukig form med inlagda friser och fält, brännförgyllda beslag av hög kvalité i form av rocailler och växtornamentik, lådfronter med beslagskedjor, draghandtag i naturalistisk form, nyckelskyltar med bevingade drakar, lådornas främre sinkor täckta, skiva av kolmårdsmarmor med dubbel kälning, nyckel medföljer, höjd 83,5, 127 x 70 cm, fanerskador, en list saknas, ett lås senare, skivan lagad

PROVENIENS:
Gåva till det danska hovet, silverplakett med gravyr Givet af Medlemmer af Majatsforeningen og Foreningen af Skov- og Landejendomsbesiddare 15 Maj 1939

Lorentz Nordin (1708-1786) född i Västmanland, skrevs år 1726 i lära hos Eric Örn, snickarmästare i Stockholm. Nordin var en av de första svenska gesällerna i Paris. År 1743 återkom han till Sverige efter mer än tio år utomlands och blev omedelbart antagen som försvarskarl vid hovet (hantverkare i enskild tjänst och utan mästarbrev). Vid Nordins hemkomst var det hög tid att inreda Stockholms slott med möbler av senaste franska snitt och överintendent Carl Hårleman var i stort behov av skickliga snickare. År 1743 fick Nordin fullmakt som drottning Lovisa Ulrikas schatullmakare och blev även mästare i snickareämbetet utan mästerstycke. På 1740-talet var Nordin bosatt på Norrtullsgatan, men flyttade vid början av 1750-talet till huset Slottsbacken 8.

Nordins verkstad var av betydande storlek med sin största kapacitet mellan åren 1754-1767. Bland Nordins mest kända möbler bör nämnas, åtta skåp som skulle rymma kronprinsessan Lovisa Ulrikas mynt- och medaljsamling (idag i Kungl. Myntkabinettet), två skåp tillverkade till drottning Lovisa Ulrikas naturaliekabinett på Drottningholm. Nordins produktion har varit varierande, byråar, sekretärer, olika slags bord och schatull, men även sittmöbler har tillverkats i hans verkstad. Under ett decennium kom Nordins verkstad att inta en av de ledande rollerna bland Stockholms tillverkare av finare fanérmöbler.

13

2020-06-10