Baljfåtöljer, sengustavianska

Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska
Baljfåtöljer, sengustavianska

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, uppsvängd rygg med bladstav, armlän med sfinxhuvuden och hängen med ekollon, sarger med romber och palmetter, hörnfleuronger, bladhölstrade kannelerade framben, sabelformade bakben, bemålade i pärlgrått, numrerade med blyerts 1 & 2, sitthöjd 44 cm, dekorlagningar

98

2020-06-10