Axel Erdmann, Torghandel vid Riddarholmen

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

AXEL ERDMANN
1873-1954
Torghandel vid Riddarholmen, Stockholm
Signerad och daterad Ax Erdmann 1908. Olja på duk, 53 x 50 cm

Södra sidan av Riddarholmen med Gamla Riksdagshuset och Riddarholmskyrkans torn. Vy från Munkbron med torghandel.

292

2020-06-10