Armlänstolar, empire, af Ugglas

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-125 000 SEK

ARMLÄNSTOLAR för PEHR GUSTAF af UGGLAS, ett par, högklassiga stockholmsarbeten i empire, fanerade med mahogny, stomme i furu, brännförgyllda beslag av brons och mässing, uppsvängd rygg med volutformade avslut, svängda armlän med platta, fronten med palmett och fleurong, sidorna med rundad sarg med matterade och polerade brännförgyllda beslag av hög kvalitet i form av Medusa Rondanini utförda i Fredric Ludvig Rungs art, benanfanger med fleuronger, främre benen i fyrkantig pelarform, bakbenen sabelformade, handvävd tagelklädsel från Le Crin, sitthöjd 45 cm, smärre lagningar, enstaka mindre fanérskador, två mindre beslag kompletterade

61

2020-06-10