Appliquer, empire, tillskrivna Galle

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

CLAUDE GALLE (förgyllare och bronsgjutare i Paris, 1759-1815) tillskriva, ett par appliquer, högklassiga parisarbete i empire, för vardera fyra ljus, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, runt väggfäste med dekor av palmetter, lejonmaskaroner med ljusring i käften, utsvängda ljusarmar med svanhuvuden, höjd 41 cm, ena med smärre lagningar och bättringar, mindre dekorförlust, borrade för el

PROVENIENS:
Inköpta på La biennale des Antiquaires, Paris

12

2020-06-10