Anna Munthe-Norstedt, Blomstestilleben med irisar

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

ANNA MUNTHE-NORSTEDT
1854-1936
Blomstestilleben med iris, kaprifol och förgätmigej
Signerad och daterad Anna Munthe Norstedt 1922. Olja på duk, 55 x 37 cm.

Anna Munthe-Norstedt bodde åren 1878-1881 i Paris och studerade för bland andra konstnären Hugo Salmson. 1881 återvände hon till Stockholm. Hon bosatte sig tillsammans med maken, konstnären Reinhold Norstedt, i en ateljévåning vid Tunnelgatan. Deras hem blev under nästan trettio år en mötesplats för konstnärer och intellektuella. Bland andra hörde författaren Viktor Rydberg (1828-1895) till den närmaste vänkretsen. Hon blev trogen sina motivval i form av interiörer och, inte minst, blommor, och utvecklade här en omvittnad skicklighet.

Hennes stora beundran för de holländska 1600-talskonstnärerna och främst Jan Davidszoon de Heem framkommer tydligt i det aktuella stillebenet, och till formatet väl tilltagna, praktverket. Bukettens irisar (iridaceae), kaprifol (lonicera caprifolium) och förgätmigej (myosotis scorpioides) är återgivna med stor detaljrikedom samtidigt som buketten är naturligt arrangerad. Den japanska vasen, den lilla japanska porslinsskulpturen föreställande "Kinko som rider på karpen" samt solfjädern fullbordar bilden.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

289

2020-06-10