Anna Gardell-Ericson Båtar och klippor i kvällssol

Klubbat för:

19000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

ANNA GARDELL-ERICSON
1853-1939
Båtar och klippor i kvällssol
Signerad Anna Gardell-Ericson. Akvarell fäst på pannå av papp, 36 x 50,5 cm.
Motivet är sannolikt från Marstrand

PROVENIENS
Gurli och Gunnar Anderberg, Hindås, Göteborg
Gurlis far var sjökapten och redare vid Nya Ångfartygs AB Göta, Gurli var sjuksköterska och arbetade i Broströmsrederiet, där hon träffade Gunnar. Gunnar Anderberg började som styrman på Broströms fartyg Stockholm, han kom senare att föra befäl över detta, samt även passagerarfartygen Drottningholm, Kungsholm och Gripsholm. Vidare i arv till nuvarande ägare.

285

2020-06-10