Urnor, Blybergsporfyr från Elfdahls

Klubbat för:

110000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

URNOR, ett par snarlika, sengustavianska, Blybergsporfyr från Elfdahls Porphyrverk, formgiven av Carl Fredrik Sundvall omkring 1790, mediciform, höjd 33, diameter 25,5 cm, obetydliga nagg och smärre sprickbildning

PROVENIENS:
Hakunge säteri, Össeby-Garns socken, Stockholms län

LITTERATUR:
Bukowski auktioner: Porfyr - en utställning kring föremål från Älvdalens Gamla Porfyrverk, Stockholm 1985, sidan 21 avbildad i ritningar av Carl Fredrik Sundvall daterade 1788-1790
Elsebeth Welander-Berggren: Porfyr - den kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 7 jämför hovciselören Fredric Ludvig Rungs ritningar för porfyrföremål, sidan 9 jämför medicivasen ur priskuranten Porphyr de Suède, sidan 119 jämför ett par urnor i Rännåsporfyr

2186

2019-12-10