Trädgårdsurna, Höganäs

Trädgårdsurna, Höganäs
Trädgårdsurna, Höganäs
Trädgårdsurna, Höganäs
Trädgårdsurna, Höganäs
Trädgårdsurna, Höganäs
Trädgårdsurna, Höganäs
Trädgårdsurna, Höganäs
Trädgårdsurna, Höganäs
Trädgårdsurna, Höganäs
Trädgårdsurna, Höganäs
Trädgårdsurna, Höganäs
Trädgårdsurna, Höganäs
Trädgårdsurna, Höganäs
Trädgårdsurna, Höganäs

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

TRÄDGÅRDSURNA, 1800-talets tredje kvartal, modellerad av Ferdinand Ring för Höganäs fajansfabrik, stengods, bladhölstrad botten, behängd med vinlövsrankor och druvor, bladornerade hänklar, palmetter, avslutande lockknopp i form av pinjekotte, sockel med märkning i godset HÖGANÄS och PS, tredelad, medföljer samtida postament med dekor av växtornamentik och porträttmedaljonger, total höjd 217 cm, nagg, smärre dekorskador , lagningar

LITTERATUR:
Helena Dahlbäck Lutteman: Svenskt porslin - Fajans, porslin och stengods, Västerås 1980, sidan 233, modellen avbildad i Höganäs priskurant 1859

Dansken Ferdinand Edvard Ring (1829-1886) var bosatt i Sverige 1856-1869 och var anställd som modellör vid Höganäs fajansfabrik 1859-1869. Vid fabriken utförde han bland annat byggnadsornament till Marsvinsholms slott och figurskulpturer i terrakotta till fasaden på Malmö rådhus.

2216

2019-12-10