Torchèrer, sengustavianska

Torchèrer, sengustavianska
Torchèrer, sengustavianska
Torchèrer, sengustavianska
Torchèrer, sengustavianska
Torchèrer, sengustavianska
Torchèrer, sengustavianska
Torchèrer, sengustavianska
Torchèrer, sengustavianska
Torchèrer, sengustavianska
Torchèrer, sengustavianska
Torchèrer, sengustavianska
Torchèrer, sengustavianska

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

TORCHERER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Pehr Ljungs art, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och bronspatinering, tripodsocklar med porfyrimitation och klassicerande figurer, akantushölstrade tassfötter, dekor av kymation och lejonmaskaroner, akantushälstrad pelare med fjellskärning, godronnerad platta, höjd 168 cm, renoverade och kompletterade, smärre dekorskador

PROVENIENS:
Stopalo

LITTERATUR:
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 214, jämför torchèrer tillskrivna Pehr Ljung respektive Jean-Baptiste Masreliez

2042

2019-12-10