Terrin med lock, Kejserliga Glasbruket

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

TERRIN med LOCK, S:t Petersburg 1790-tal, högklassigt arbete från Kejserliga Glasbruket, klarglas med blå botten och kanter, kallmålad gulddekor, nedre kanten med à la greque, uppsvängd form med blomsterfestonger och rosetter, mynningen och locket med bladstav, klotformad lockknopp, höjd 23, diameter 22 cm

PROVENIENS:
Bukowskis, höstauktionen 1980, nr 1176, avbildad plansch 156
Svensk privatsamling, England

LITTERATUR:
B.A. Shelkovnikov: Art glass. L. Publishing House of the State Hermitage Museum, Leningrad 1962, jämför plansch 48-51
Attis Ljungström: Klubbat - med auktionspriser från 1960-tal till 1980-tal, Västerås 1982, sidan 217, avbildad
Carl F. Hermelin & Elsebeth Welander-Berggren: Glasboken - historia, teknik och form, Stockholm 1980, sidan 65, jämför skål med lock i Eremitaget, S:t Petersburg
Tamara Timofeevna Korshunova: Decorative and applied art of St. Petersburg for 300 years, S:t Petersburg 2004, sidan 134, jämför avbildad terrin i rubinrött glas med kallmålad gulddekor i Eremitagets samlingar S:t Petersburg

2202

2019-12-10