Svensk konstnär, 1700-tal, Karl Knutsson Bonde

Klubbat för:

36000 SEK

15 000-20 000 SEK

SVENSK KONSTNÄR
1700-tal
Porträtt av den svenske kungen Karl VIII - midjebild
Olja på duk, 54 x 43 cm.
Inskription på duken C.K.8.R.S. (Carl Knutsson 8 Rex Sueciae)

Målningen är en fantasibild av den medeltide svenske riksmarsken, riksföreståndaren samt kungen Karl Knutsson Bonde - Karl VIII (1408-1470).

2412

2019-12-10