Stolar, sengustavianska, av Ephraim Ståhl

Klubbat för:

100000 SEK

100 000-125 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), åtta stycken stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, sju signerade ES samt fyra med Stockholms stolmakarämbets sigill, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, stoppad ryggbricka, dekor av bladstav i rygg och sarger, ryggen med svarvat kryss, bladhölstrade ståndare, nedre ryggsarg med parställda gripar, hörnfleuronger, bladhölstrade och kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 44 cm, ställvisa lagningar och smärre kompletteringar

Ovanlig stolsmodell av Ephraim Ståhls stolar med raka bakben istället för sabelformade

LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 195, jämför mycket snarlika stolar som stått på Österby bruk i Uppland

2096

2019-12-10