Spegellampetter, empire, Linköping

Klubbat för:

44000 SEK

30 000-35 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, ett par, empire, sannolikt Carl Magnus Fogelgren (spegelfabrikör i Linköping 1814-1839), stämplade med Linköpings hallstämpel 1816, parställda, för vardera ett ljus, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med slagmetall, krön med notblad, pil, stråke och humlekvistar, ramar med lejonmaskaroner och bladstav, nedre sargen med lagerkvistar, ljusamar i mässing, silverfolierade glas, 83 x 47 cm, obetydliga dekorskador och lagningar

PROVENIENS:
Stopalo

2055

2019-12-10