Spegel, senbarock, Busch & Echtler

Klubbat för:

90000 SEK

75 000-100 000 SEK

SEBASTIAN BUSCH & JACOB ECHTLER (spegel- och lackerarfabrik i Göteborg 1747-1752), spegel, högklassigt göteborgsarbete i senbarock, signerad Busch & Echtler samt med Göteborgs hallstämpel, träskuren dekor i form av bemålade figurer och fåglar som representerar Sydamerika, ramen med marmorering och förgyllda detaljer, fasettslipat och kvicksilverfolierat originalglas med målat motiv av spanska kolonisatörer i landskap med blommor och papegojor, märkt med inventarienummer GM 7967, originalbakstycke, 107 x 53 cm, smärre dekorskador

PROVENIENS:
Brukspatron Martin Werner Rhedin (1865-1930) tidigare deponerad i Göteborgs Museums samlingar
Beijers Auktioner, Stockholm

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren, Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 101, avbildad

2142

2019-12-10