Skrivbord, rokoko, tillskrivet Lorentz Nordin

Klubbat för:

82000 SEK

60 000-80 000 SEK

LORENTZ NORDINS VERKSTAD (hovschatullmakare i Stockholm 1743, ämbetsmästare 1752-1773) tillskrivet, skrivbord s.k. partners desk, stockholmsarbete i transition, fristående, fanerat med mahogny, förgyllda beslag av brons, rektangulär svängd form, mahognyfanerad skiva klädd med grön filt, varje sida med 10 lådor, samt två blindlådor, hörnbeslag med dekor av lagerfestonger, räfflad sköld och bandfläta, runda nyckelskyltar med bandrosett och lagerfestonger, sidorna med bärhandtag, höjd 76, 176,5 x 87,5 cm, slitage, ställvisa skador, skivan omfanerad, beslagen omförgyllda

PROVENIENS:
Stopalo

2032

2019-12-10