Skåp, stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

100000 SEK

40 000-50 000 SEK

SKÅP, högklassigt stockholmsarbete i empire, Nils Christian Saltons art, mahognyfanerat, blindträ i ek och furu, träskuren och förgylld dekor, krönet med antikiserande altarform, bladstavsbård, dörren med dekor av Medusa Rondanini och facklor, inredning av hyllor och fack, avslutande tassfötter, nyckel medföljer, höjd 125, 70,5 x 44,5 cm, smärre dekor- och fanérskador, ställvisa torrsprickor, omarbetad inredning
Jämför närmast identiskt skåp i Blå kabinettet på Rosendals slott, Djurgården, Stockholm

PROVENIENS:
Bukowskis Auktioner, Internationella, hösten 2004, nr 786
Stopalo

LITTERATUR:
Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del III, Stockholm 1935, sidan bild 50, jämför liknande skåp i Nordiska Museets samlingar, invenaterienr 94,141
Erik Andrén: Möbelstilarna, Stockholm 1996, sidan 184, jämför sekretär

Skåpet har ett direkt släktskap med ett närmast identiskt i Blå kabinettet på Rosendals slott. Den lösa inredningen på slottet beställdes av Karl XIV Johan privat och av räkenskaperna framgår fyra huvudleverantörer för möbleringen, Carl Henric Blom, Johan Heinrich Dumrath, Lorentz Wilhelm Lundelius och Johan Öman. Rent konstruktivt så har upphovsmannen till skåpet valt att använda blindträ i ek, vilket är mer vanligt förekommande i de sydsvenska landskapen och Danmark. I sammanhanget har snickaren Nils Christian Salton nämnts, som var av dansk börd och till en början verksam i sydsverige, 1810 lådgesäll i Karlskrona, 1812 mästare i Karlshamn och slutligen ämbetsmästare i Stockholm 1817 utan mästarstycke. Salton arbetade med kronprins Oskars (I) bosättning 1823, där han framställde flera spektakulära möbler influerade av internationella förebilder.

2090

2019-12-10