Ramón Casas y Carbo, Interiör med kvinna

Klubbat för:

380000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

RAMÓN CASAS Y CARBO
Spanien 1866-1932
Interiör med kvinna
Signerad och daterad R Casas -93. Olja på duk, 55 x 41,5 cm

Vi vill tacka Gabriel Pinós, Associació Ramon Casas och Gothsland Galerie d'Art i Barcelona för hjälp med katalogiseringen av detta verk

Målningen som är ett nyupptäckt verk av konstnären kommer att ingå i Ramón Casas Catálogo razonado (Catalogue raisonné) Volume II som är under bearbetning.

Ramón Casas y Carbó

Den katalanske konstnären Ramón Casas y Carbó levde under en turbulent tid i hemstaden Barcelona. Han var känd för sina porträtt av den intellektuella, ekonomiska och politiska eliten i den katalanska huvudstaden, men även i Paris och Madrid samt för sina finstämda interiörer, gatuvyer, folksamlingar och kabaréliv. Konstnären var även med att utforma konströrelsen "Modernisme", den katalanska formen av jugend.

Casas föddes in i en välbärgad och förmögen katalansk släkt. Tidigt började han studera konst och blev senare medgrundare av tidskriften L'Avenç. Som 15-åring flyttade han till Paris, tillsammans med sin kusin, och studerade vid Carolus Duran-akademien och senare vid Gervex-akademien. Efter att ha blivit uppmärksammad vid flera utställningar i Barcelona och Paris valdes han in i den relativt nybildade konstnärsföreningen "Société des Artistes français" i Paris.

Hans verk från 1890-talet låg någonstans mellan den akademiska konsten och den hos franska impressionisterna. Under detta årtionde började konstnären måla interiörer som alltid inkluderade en kvinnlig figur. Intima skildringar i svala monokroma färger. Vid denna tid ställde han ut med stor framgång i Madrid (1892 och 1894), Berlin (1891 och 1896), samt vid "World's Columbian Exposition" i Chicago (1893).

I slutet av 1890-talet samlades den nya "modernistiska" konstvärlden i Barcelona i kaféet "Els Quatre Gats", modellerat efter "Le Chat Noir" i Paris. Casas kompanjoner i kaféeföretaget var bland andra Pere Romeu, Santiago Rusiñol och Miquel Utrillo. Pablo Picasso hade sin första soloutställning i kaféets lokaler.

Efter ett mycket framgångsrikt konstnärskap, med en guldmedalj vid den nationella konstutställningen i Madrid 1904, avled Casas i sin hemstad Barcelona 1932 och ligger begravd på Montjuïc kyrkogården.

2443

2019-12-10