Ordenstecken, Pour le Mérite

Ordenstecken, Pour le Mérite
Ordenstecken, Pour le Mérite
Ordenstecken, Pour le Mérite
Ordenstecken, Pour le Mérite
Ordenstecken, Pour le Mérite
Ordenstecken, Pour le Mérite
Ordenstecken, Pour le Mérite
Ordenstecken, Pour le Mérite

Klubbat för:

160000 SEK

120 000-130 000 SEK

ORDENSTECKEN POUR LE MÉRITE, 1800-talets första kvartal, 14 k guld, blått emaljerat malteserkors med ett krönt F på den översta armen och texten Pour le Mérite utspridd på de tre återstående, med ordensband i svart och silver, medföljer två miniatyrer av Pour le Mérite och S:t Vladimir, diameter 5 cm, vikt ca 31 gram, smärre emaljförluster

Pour le Mérite var en preussisk sedemera tysk orden som instiftades av Fredrik II av Preussen år 1740 i samband med dennes tronbestigning.
År 1810 blev den en rent militär orden som upphörde att delas ut år 1918.

PROVENIENS:
Orden Pour le Mérite tilldelad en svensk officer efter slaget vid Leipzig 16-19 oktober 1813 för lysande insatser
därefter bevarad inom familjen

Slaget vid Leipzig var det största slaget i Europa före andra världskriget och Napoleon blev för första gången besegrad i strid, detta medförde hans abdikation och landsförvisning till ön Elba år 1814.

Pour le Mérite (För förtjänst) var en preussisk, sedermera tysk, orden som instiftades 1740 av Fredrik II av Preussen i samband med dennes tronbestigning. Orden har ett franskspråkigt namn eftersom detta var språket vid Preussens hov vid denna tid.

2229

2019-12-10