Olof Arborelius, Vinterlandskap - Motiv från Orsa

Klubbat för:

80000 SEK

100 000-125 000 SEK

OLOF ARBORELIUS
1842-1915
Vinterlandskap - Motiv från Orsa
Signerad och daterad O Arborelius München 1870. Olja på duk, 100 x 201 cm.

PROVENIENS
Nordén Auktioner, Nr 10, hösten 1993, katalognr 111
därefter i samma familjs ägo

Prästsonen Olof Arborelius fick sina första konststudier av Johan Fredrik Höckert, som 1858 besökte Dalarna och bodde i Orsa prästgård. För den unge 16-åringen betydde mötet med den utomordentlige koloristen en tidig inriktning på rent måleriska värden och en förberedelse för hans senare anslutning till friluftsmåleriet.

Efter studier vid Konstakademin i Stockholm for Arborelius vårvintern 1869 på en studieresa som förde honom ut i Europa, först till Düsseldorf och Paris. Han for därefter till Schweiz, Italien och sedan tillbaka till Tyskland. Han studerade en tid i München innan han återvände till Sverige.

Hembygden i Dalarna var den motivkrets Arborelius ständigt återkom till även under sin utlandsvistelse. Auktionens målning tillkom under konstnärens tid i München 1870 och skildrar en intressant tid i Dalarnas historia. Efter en invecklad skiftesprocess på 1860-talet blev skogarna i norra Dalarna ett gigantiskt avverkningsområde som under mer än tjugo års tid sysselsatte ända upp till 8 000 skogshuggare. Det var ett närmast oändligt hav av orörd skog som omgav Orsa, som sträckte sig ända upp till gränstrakterna mot Hälsingland och Härjedalen. Detta ledde till att trakten kring Orsa förvandlades från en av Sveriges fattigaste socknar till den i särklass mest förmögna.

- En karavan av hästar och vagnar fyllda med Orsas guld beger sig en kylig vinterdag över den gnistrande isen. Ett spektakulärt rosaskimrande ljus lägger sig över de omkringliggande bergen. En ljus framtid väntar ägarna till denna lilla bondgård.

2407

2019-12-10