Lorens Pasch d.y., tillskriven, Gustav III

Klubbat för:

210000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

LORENS PASCH D.Y.
1733-1805, tillskriven
Porträtt av Gustav III klädd i röd sammetsrock med silverbrodyr, spetskrås och pudrad peruk med svart rosett, bärandes Serafimerordens ljusblå band och kraschan, Svärdsorden, samt en hermelinbrämad blå mantel med gyllene kronor - bröstbild
Olja på duk, 50 x 57, 5 cm

PROVENIENS
Carl-Fredrik af Petersens, Holmagården, Teckomatorp

Lorens Pasch d.y. var en av den gustavianska tidens främsta porträttmålare. I honom hade det svensk-franska 1700-talsmåleriet sin sista lysande representant. Konstnärligt brukar Paschs mansporträtt anses bäst, särskilt hans målningar av den svenske monarken Gustav III.

2404

2019-12-10