Ljusstakar, sengustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

19000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, brännförgylld mässing, carraramarmor, fyrkantig sockel, montering med roulettedekor, kolonnformat postament med lejonmaskaroner behängda med kedjor, krönt av urnformad ljuspipa med godronnerad botten, höjd 27,5 cm, smärre nagg, en maskaron kompletterad

2210

2019-12-10