Ljusstakar, sengustavianska, R.F. Lindroth

Klubbat för:

Osåld

20 000-25 000 SEK

REINHOLD FREDRIC LINDROTH d.ä. (metallarbetare under hallrätten i Stockholm 1813-1817), ett par ljusstakar, sengustavianska stockholmsarbeten, brännförgylld mässing, fotplatta med roulettedekor, bladhölster, konisk pelare krönt av plymer, urnformad ljuspipa med pärlstav, lösa manschetter, höjd 20,5 cm, slitage
Jämför objekt 2002, ett par signerade nattljusstakar av Lindroth

LITTERATUR:
Henrik Åberg: Tillverkning av förgyllda bronser i Stockholm under empiren, magisteruppsats, Uppsala universitet 1999

Under 1800-talets första decennier var omkring 14 brons-och metallmanufakturister verksamma samtidigt, dessa sysselsatte inalles 32 personer per år, med ett snitt på två anställda. De främsta bronsfabrikörerna var Reinhold Fredric Lindroth d.ä. med sönerna Reinhold Fredric och Johan Bernhard respektive Varl Eric Hesselgren och Eric Talén.

Reinhold Fredric Lindroth d.ä. (1758-1817) var verksam som metallarbetare under hallrätten i Stockholm 1813 till sin död fyra år senare. Bröderna Reinhold Fredric (1794-1855) och Johan Bernhard (1796-1843) gjorde 1815 sina gesällprov hos fadern, Reinhold Fredric Lindroth d.ä, och reste därefter till S:t Petersburg för att förkovra sig inom sitt yrke. Familjen Lindroth var flitigt anlitade av det svenska kungahuset, senare tids forskning har visat att flera högklassiga brännförgyllda arbeten som beställdes under Karl XIV Johans tid härrör från bröderna Lindroths verkstäder.

2004

2019-12-10